Find a local pick your own farm here!

Looking for 2022 Prices for U-Pick Fruits and Vegetables in 2022?  Scroll down this page and  follow the links. And if you bring home some fruit or vegetables and want to can, freeze, make jam, salsa or pickles, see this page for simple, reliable, illustrated canning, freezing or preserving directions. There are plenty of other related resources, click on the resources dropdown above.  If you are having a hard time finding canning lids, I've used these, and they're a great price & ship in 2 days.

If you have questions or feedback, please let me know! There are affiliate links on this page.  Read our disclosure policy to learn more. 

2022 Prices for U-Pick Fruits and Vegetables

2022 Prices for U-Pick Fruits and Vegetables

I've started collecting price information about the most common pick your own crops to help customers know what to expect, and to help new farmers set competitive prices. Bear with me, the level of detail, such as regional information, and accuracy will improve as I collect more information.  It should be obvious (but I guess I better state it), these are all "in-season" prices.  In the dead of winter, you won't find these crops to pick, nor at these prices in a farmstand.  And prices tend to go up at the end of the season, too. For example, you will get the best price on apple when there is a glut of them in September, when they are being harvested all over North America. And certainly, there are outliers; these represent the most commonly reported price.  Somewhere out there, there will be a farm with a higher or lower price for everything.

Eventually, I hope to be able to provide local pricing information for each crop. Help me build up the data by reporting the PYO and already picked prices at the farms you go to!

And if you have any prices to report, just click here to report them!   I'll be able to track prices by state, then also!!

2022 Update:  The ENORMOUS inflation and supply chain issues and really affected food and crop prices. Many farmers are also having difficulty getting workers to harvest the crops! Prices are changing rapidly. Expect the prices below to continue to increase dramatically.

Also see this page for how much you may need to pick to make various items (jam, pickles, salsa, etc), conversions, standard units and yields.

 

Other crops and Grower's / Farmers' Prices

The USDA Agriculture Department (USDA) produces it's report of the average national (and regional) prices that farmers receive for their crops.  These reports are generally released on the last day of each month.  The most recent report will be from 2 month's prior.  See this page for the most current report that we extracted.

Why do prices vary so much?

There are many legitimate reasons:

  • Some crops produce smaller yields and require more care or fertilizer in some regions than others.
  • Labor prices to maintain the farm or orchard vary
  • Insurance costs vary from farm to farm and state to state
  • Seasonal conditions that affect crops, like weather
  • Demand, as with any product, can affect prices

How much do you need to pick?

See this page to see how raw fruit and vegetables convert to canned, frozen, jams, salsa, etc.

A sampling of pricing for other U-pick crops:

Just to give you an idea of what some less common PYO crops cost to pick, here are some recent random prices we've seen:

In NY state:

  • Beets- $1.60 per pound
  • Cucumbers = $1.25 per pound
  • Kale- $3.00 per pound
  • Peas = $1.25 per pound
  • Snow peas- $3.00 a pound
  • String Beans = $1.25 per pound
  • Sweet peas- $2.00 a pound
  • Yellow beans- $2.00 per pound
  • Yellow squash- $.60 per pound
  • Zucchini = $0.80 per pound to $1.99 per pound

Sample already-picked farm stand prices:

In Virginia

  • Beans (Half Runners) - $1.49lb,
  • Beets - $20.00 for a 25lb. bag
  • Bell Peppers - $3.00 a bucket, $7.00 a box.
  • Blueberries - $6.25 per quart
  • Cabbage - 0.49¢ lb, $15.00 for a 50lb bag
  • Cantaloupe $2.79 each
  • Cucumbers - 4 for $1.00 or $3.00 a bucket. Grade #2 $8.00 a box.
  • Nectarines - $1.49lb.
  • Onions - 0.69¢ lb. $16.00 for 25lb bag, $32.00 for a 50lb bag
  •  Onions (Vidalia) - 0.89¢ lb.
  • Onions (Candy onions) - 0.99¢ lb.
  • Peaches - Freestone 0.99¢ lb, $20.00 a basket
  • Tomatoes - 0.99¢lb, $3.00 a bucket, up to $10.00 a box depending on quality.
  • Tomatoes (heirloom) - 0.99¢lb.
  • Turnips are all 0.89¢ lb.
  • Watermelons (seedless) - $6.49 each

Coming Next

Tables for regions and states/provinces are next!  And eventually (if I am able to collect enough information, so if you have any prices to report, just click here to report them!), I will be able to provide a crop-price finding tool, that will help you find the best price for a specific crop in your own local area!

I'm looking for pricing on:

Apples, Blackberries, Blueberries, Cherries, Figs, Grapes, Melons, Muscadines, Scuppernongs, Peaches, Pumpkins, Raspberries, Strawberries, Sweet Corn, Tomatoes, Watermelons. Really, anything; I can always add to the table!

And if you are a grower looking at pricing strategies, see this interesting article about setting pricing at U-Pick farms.

 

 


Above is the
2020 version of
the Ball Blue Book